Zanedbané kouty v zahradě

Úno 19, 2024

Tohle bych fakt ukazovat neměla.

Ne jako zahradní architektka, ne jako někdo, kdo se, byť částečně, živí konzultacemi k přírodním zahradám a pomáhá jiným vytvořit jejich zahradu snů.

Nicméně kostky jsou vrženy, moje hlava přemýšlela a já jsem se rozhodla a konám, co už se sebou nadělám

Totiž stalo se to takhle. Lenka Šlezingrová (@jahodova_zahrada) sdílela na svém instagramovém účtu své zanedbané kouty v zahradě.

A já si říkala, vždyť to není zanedbané, to je jen trochu přírodní, na zimu neostříhané, aspoň se broučci mají kam schovat.

A taky – to já bych tu naši zahradu nemohla sdílet asi vůbec. Určitě ne naplno a upřímně. A už vůbec ne na Instagramu a dalších sítí, které jsou plné dokonalých zahrad. Zahrad, které jsou možná jediným koníčkem a jedinou vášní majitele, jediným zdrojem obživy, zahrad, o které někdo pečuje už po několik generací a tak jsou stabilní, zahrad, kde se na plevely použijí herbicidy a je vystaráno, zahrad, které byly realizovány realizační firmou a dost možná je o ně i odborníky pečováno.

A je to tak v pořádku.

Ale stejně tak je v pořádku, když jste na realizaci sami, tvoříte od nuly, možná do toho všeho řešíte své zdraví nebo zdraví svých blízkých a na zahradu nemáte plnou kapacitu, možná máte na práci a radost i jiné věci než zahradu, možná máte rodinu, děti a přesto je zahrada vaší vášní, láskou, aktivním odpočinkem, zdrojem radosti a třeba i (částečné) obživy).

Přemýšlela jsem o tomhle všem v té své hlavince několik dní, přitom procházela zahradou a odevšad se na mne hrnuly nedodělky, nehotové věci, věci, co je potřeba poklidit, ostříhat, zkultivovat (aby to aspoň nebyla totální divočina, ale přesto i tak velmi divoká zahrada).

Pak jsem si pár těch svých koutů (těch lépe vypadajících!!!) vyfotila a nakonec jsem se rozhodla překročit svůj stín a sdílet (a sdílím ty právě ta lepší místa, aby bylo jasno).

Nestříhané levandule (zasazené provizorně, bez konceptu), stejně jako růže, s tím že dočasně, no tak ty už nikdo nikam nepřesadí, možná jednou zruší, to ano.

 

Zarostlé ovocné keře trávou (aspoň to neozobají tolik ptáci a taky hmyz se má kde schovat).

 

Nedodělané terénní úpravy a eroze kvůli tomu a všude všude všude stavební nepořádek.

 

Pnoucí zimolez na keřové růži, co se nějak vymkl kontrole.

 

Ohniště z cihel, co se po pár letech od vybudování rozpadá (ale i tak slouží).

A mohla bych pokračovat. (Ale raději nebudu!)

Co si budeme povídat, ono až se to zazelená (jestli mi všechno nerozhrabou slepice), tak to bude o 100% lepší.

Ale ty nehotové stavební a terénní úpravy, pýr všude a stavební binec, to prostě neošulím.

Proč to sdílím? Protože nikdo z nás nemá všechno dokonale – dokonale uklizeno, dokonalou zahradu, dokonalý život. Protože život se žije a je dobré si stanovit priority a jít postupně. A když většinu věcí tvoříte od nuly, svépomocí, vlastníma rukama, se třemi dětmi za zády, stavbou domu a spoustou dalších činností, kterým také chcete věnovat svou energii a díky kterým i energii čerpáte zpět, tak možná není vše na první pohled instagramově dokonalé.

A možná se dnes opakuji, ale ano, je to v pořádku.

A jen vy víte, kolik jste energie věnovali do zúrodnění záhonů, na kterých chcete pěstovat zeleninu pro svou rodinu a proto třeba není nyní čas na dokonale promyšlenou estetickou zahradu.

A potom taky, je to o úhlu pohledu.

V sezóně jsem v zahradě schopná vytvořit spoustu kouzelných zahradních fotek, ale když otočím objektiv fotoaparátu o pár cm vedle leží tam kupa květináčů, prasklé sudy na vodu, nepořádek ze stavby co čeká na odvezení do sběrného dvora nebo do popelnic.

TVOŘÍM PRO VÁS

ONLINE WORKSHOP

ZÁKLADY DOMÁCÍHO OCTOVÁNÍ A BEZOVÝ OCET 3X JINAK

předprodej květen 2025

Objevte šťavnatý, živý a divoký svět octové fermentace díky tvorbě voňavého octu z bezových květů 

Součástí kurzu jsou základní pravidla tvorby domácích octů. 

Ke kurzu TUDY. 

OSOBNÍ A ONLINE KONZULTACE

Potřebujete poradit a probrat témata tvorby zahrady, přírodního zahradničení, permakultury, soběstačnosti, tvoření z darů rostlin práce s bylinkami nebo konzumace jedlých divokých rostlin a květů.

Jsem tu pro vás. Napište mi na info@helenabrtnicka.cz a domluvíme se na termínu konzultace.

Online konzultace 1200Kč/hod

Konzultace naživo 1200Kč/hod + doprava

 

Další příspěvky

Višňové inspirace a recepty

Višňové inspirace a recepty

Jsem velký milovník veškerého ovoce včetně višní. A tak když jsme před více než deseti lety pořídili naši první zahrádku, hned jsme jednu zasadili. Vyrostla za tu dobu krásně, je z ní strom, který je každé jaro obsypaný nádhernými bílými květy - jako nevěsta  bzučí na něm včely. Jenže zahrádka za ty roky zdžunglovatěla, višničce stíní i...

Zamyšlení nad křehkostí života na Zemi

Zamyšlení nad křehkostí života na Zemi

Letošní svatojánský den jsem si nechala pro oslavu přírody, rostlin, energie léta. Pro sebe, svého muže a své děti. Pro sběr bylin a květin, vití věnců v ženském kruhu a krásnou letní oslavu v naší lesní školce. Pro rituál prostředního - přechodu od předškoláčka ke školákovi - který mu naše úžasná lesní školka a kruh skvělých rodin okolo ní -...

KOMENTÁŘE

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *