Fialky miluji od mala. Pamatuji si, jak jsme je chodily s babičkou obdivovat, vonět k nim a nasbírat vždy malou kytičku na kopec do křovin kousek od jejich domu. Ta pak byla v malinkaté skleničce postavená na lednici a já jsem stále prosila babičku, ať mi ji podá, abych si mohla čichnout. Fialková vůně mne vždy přenese do vzpomínek, kdy jsem jako malá byla u babičky často a chodily jsme tam na jaře na procházky ještě s prababičkou. Voňavá a květinová vzpomínka ♥.
Byla jsem proto moc ráda, když jsem si mohla ze zahrádky babičky mého muže přesadit do své zahrádky u řeky několik trsů fialek. Fialových, růžových, bílých, voňavých. Dala jsem je pod stromy (původně rostly v křovinách) ale asi je tam na ně moc stínu, rostou, listy bují, ale mnoho mi nekvetou (možná taky proto, že se mi každý rok zdá, že slimákům moc chutnají jejich květy, stejně jako maceškové). Musím je zkusit vysadit více na sluníčko nebo rovnou na pozemek k budoucímu domečku :-).
Fialky byly spolu se sedmikráskami a pampeliškami jedny z prvních jedlých květů, které jsem ochutnala. Jejich chuť je jemná, nasládlá a taková silně voňavá, co jiného od fialek čekat :-). Jsou krásnou ozdobou salátů i sladkých dezertů. Jedlé jsou i listy, které , když jsou mladé, jsou velmi jemné a chutné a dají se tak krásně přidávat do salátů.
Fialky jsou i silné léčivé bylinky, mají v sobě jemnou změkčující sílu a tak jsou vhodné na kašel, uvolňují a rozpouští hleny a ocení je i naše pokožka – violka vonná je skvělou bylinkou pro různé masti, pleťové vody i obklady. Juliette de Bairacli Levy uvádí, že violka je i skvělou bylinkou na zklidnění a její listy používá s mnoha dalšími bylinami na léčivé bylinné obklady.
Letos v lese na kopci nad naší zahrádkou rozkvetlo neuvěřitelné množství fialek. Vždy tam rostly, ale takovouto fialovou záplavu si nepamatuji. Jen jsem seděla v lese v podřepu, slunce svítilo skrz drobounké rašící lístečky stromů a celý vzduch lesa byl naplněn silnou vůní. Připadalo mi to jako kouzlo. Díky náhlým teplým dnům fialky rychle rozkvetly a tak jsme se s dětmi znovu vydali na kopec, nasbírat divokou pažitku a mističku fialkových květů, jenom trochu té fialové nádhery sesbírat na dlaní i s jejich sílou a schovat si ji pro léto, podzim i zimu.
Hrstičku fialek jsme s dětmi nasušili do čajů, 2 hrsti použili na fialkovo medový sirup, další hrst na fialkový ocet a pár kvítků s listy šlo do směsi slunečnicového, mandlového a jojobového oleje, do kterého postupně přidám ještě květy růže, růžového gerania, měsíčku a řebříčku na pleťový olej.
Fialkovo medový sirup
- 2 hrsti fialek
- med
Do čisté skleničky vrstvím květy fialek, vrstvu medu, opět květy fialek a zakončím vrstvou medu. Nechám v teple, až fialky s medem vytvoří tekutý sirup. Po 2-4týdnech mohu slít a uložit v chladu nebo uložím v chladu i s kvítky fialek. Užíváme při kašli.
Fialkový ocet
- 1/2 hrnku kvalitního octa (ideálně domácího jablečného)
- hrst fialek
Do octa vložím fialky a maceruji 4 týdny. Používám k dochucení salátů nebo naředěné vodou 1:10 (ocet: voda) jako pleťové tonikum.
Pleťový olej
hrst kvítků a listů fialek
olej nebo směs olejů vhodných na pleť, já jsem použila slunečnicový, mandlový a jojobový
další bylinky dle vl. výběru v průběhu roku (měsíček, řebříček, růže, růžové geranium)
Osušené bylinky (v případě že omývám, byla rosa apod.) v libovolném množství naložím do čisté sklenice a zaliju olejem tak, aby byla vrstva bylinek zakrytá, zakryju plátýnkem, nezavírám, bylinky by mohly zplesnivět. Postupně přidávám další bylinky dle vlastního výběru a po posledním sběru nechám macerovat alespoň 4 týdny, poté sliju a uskladním v temnu a na chladnějším místě. Olej používám vždy na navlhčenou pleť, ideálně po omytí oblïčeje, rukou nebo těla nebo v kombinaci s květinovou vodou.
Ať vám svět voní fialkově ♥
0 komentáøù