Každý rok některé bylinky rostou a kvetou víc než jiné roky.

Objeví se na novém místě, kde se pohybujeme, nebo přímo u nás na zahradě, kde nikdy předtím nebyly. Najednou volají po naší pozornosti někde, kde je běžně potkáváme, ale kvetou zrovna neobvykle velkým množstvím květů. Nebo na ně najednou všude narážíme. V přírodě, knihách, rádiu, na internetu…

Takhle vypadá řeč duše rostlin v praxi. Když nám chtějí něco říct, mají pro nás své poselství, svoje dary. 

Někdy je poselství pro všechny, někdy je to osobní vzkaz.

Já se letos takto hojně potkávám s plicníkem. 

Tohle je místo, kudy chodíme na procházky na jaře každý rok. Na kopřivy, bršlici, kochat se sasankami, jaternikem, kakostem, později na bez. 

Nikdy tam plicník nerostl. Teď je tam doslova plicníkové moře.

Už předtím jsme jinde objevili doslova plicníkové údolí. Na mnoha místech v okolí krásně kvete.
A ačkoliv je plicník bylinka, kterou mám dlouhodobě moc ráda v přírodě i zahradě, moc jsem ho zatím nepoužívala. Občas lístek do pusy, smoothie nebo salátu. Děti rády mlsají jeho květy a já je krotím, aby zbylo na divoké včely a čmeláky. 
Ale teď je tady, volá na mne svou hojností, a tak se mu otvírám, naslouchám a nechávám se vést. 
Ano, můžu výskyt plicníku na daném místě vysvětlit zcela logicky.
Před pár lety tam byla zarostlá rokle, ve které popadaly stromy. Velká změna mikroklimatu místa hrála určitě roli ve změně rostlinstva.
Semínka plicníku zřejmě čekala v hrabance na svou chvíli, na světlo a vláhu. A loňský dostatek vláhy mohl probudit a dát vyrůst velkému množství plicníkových rostlin. A plicníkové moře je na světě. 
Ačkoliv mám logické vysvětlení pro nově vzniklé plicníkové moře, vím, že se mnou během letošního jara duše plicníku komunikuje a já ji mohu intenzivněji vnímat, poznávat, učit se o ní a o tom co mi přináší.
Vnímáte ve svém okolí vzkazy rostlin? Je letos nějaká rostlina, která si vás vyloženě zavolala? Zajímaly by vás další podobné příběhy? Napište mi do komentářů nebo na helena@helenabrtnicka.cz