Poslední dny, vlastně už týdny mám pocit, že když nejsem s dětmi nebo občas se zadaří, že i sama, venku nebo na zahradě, neřeším s nimi něco doma a nevěším a neskládám plínky a prádlo, tak jenom vařím (a občas mezitím stihnu doma zamést, aby nás ta špína úplně nesežrala). Jak jsme všichni doma a děti se občas trochu nudí, sníme toho kvanta.
Často se přiženeme zvenku chvíli před spaním, všichni mají hlad a potřebují něco rychlého do bříška. Někdy to vyřešíme domácím kváskovým chlebem a pečivem , ale ani ten teď nestíhám péct tak, aby ho stále byl dostatek. Na velké vyvařování není síla a taky už jsem navečer unavená a chci se věnovat sobě a miminku.
Ale co s oblibou vařím, je to rychlovka a kupodivu muž i děti bez reptání a s radostí (zdá se mi) jedí jsou polévky. Nebo mají takový hlad a naznali, dokonce i děti, že situace je vážná a není radno si v jídle vybírat!? Ale ba ne, mlsní jsou pořád.
Polévka je u nás doma často plnohodnotným jídlem, ne jen „předkrmem“ před hlavním chodem.
Navíc mi dělá radost, že jsou z maximálně lokálních a bezobalových bio surovin (jako sytící základ hojně používám brambory, vajíčka, červenou čočku, občas i cizrnu) a navíc dostanu do všech velkou porci živin díky divokým jarním bylinkám, které tam hážu doslova po hrstech.
A ten klid a mír uvnitř mne samé, že vím, co jíme a že jíme jídlo, které je nabité čertsvými živinami a energií.
Když jsem byla malá, musela být vždycky na Zelený čtvrtek zelená polévka. Nejčastěji jsme ji dělali z kopřiv, občas se přidala bršlice. Polévky z divokých bylinek, ale byly základem jarního jídelníčku našich předků a nejedli je jen jednou za celé jaro. Právě zelené bylinky jim dodávaly sílu, živiny z čerstvé potravy, které přes zimu mnoho nebyly, pomáhaly překonat jarní únavu. Většinou se na přípravu zelených bylinných polévek používalo až devět zelených bylinek.
Pojďte si s námi uvařit zelenou polévku a můžete ji jíst klidně na Zelený čtvrtek nebo celé jaro, jako my.
Do zelených polévek přidávám hlavně kopřivy, bršlici, ptačinec a medvědí česnek, v menším množství se hodí i česnáček a pampeliška (jsou velmi výživné a nahořklé, což našemu tělu na jaře velmi prospívá), řebříček a popenec jsou zase výrazně kořenité. Dál přidávám zelenou naťovou cibulku (egyptskou nebo sečku), pažitku (divokou i zahradní). Lze přidat výhonky denivky a pokud ještě netvoří poupata tak i pár lístků orseje jarního. Tady jsou naše oblíbené polévkové variace.
Kopřivová polévka mého dětství
Uvařím si v osolené vodě s kmínem brambory, po uvaření vodu neslévám. Na oleji nebo ghí zpěním cibulku, orestuji. Přidám velkou misku nasekaných kopřiv a případně i dalších zelených bylinek, spařím horkou vodou z brambor, rozmixuji do hladka. V polévce zavařím a rozmíchám vajíčko a přidám uvařené brambory na kostky. Pokud jsem nepoužila medvědí česnek, dochutím česnekem. Na talíři ozdobím sedmikráskami nebo violkou a kostičkami opečeného chleba.
Bramborová polévka s divokými bylinkami a červenou čočkou („česnečka)
Uvařím brambory a červenou čočku ve vodě se solí a kmínem, když jsou uvařené vypnu a přidám velkou mísu na drobno nasekaných zelených bylinek dle aktuální dispozice a chuti, majoránku, trochu ghí a nastrouhaný/utřený česnek.
Krémová bramborová polévka s divokými bylinkami a červenou čočkou
Orestuji na oleji/ghí trochu cibule, přidám brambory na kostky a propláchnutou červenou čočku, zaleji horkou vodou nebo zeleninovým vývarem, vařím do měkka. Po dovaření přidám misku zelených bylinek, rozmixuji do hladka a dochutím muškátovým oříškem. Podávám s chlebovými kostičkami a jedlými květy.
Krémová polévka s jáhlami a červenou čočkou
Postupuji stejně jako u předchozí polévky, jen místo brambor použiji jáhly.
Zeleninový krém s kopřivou a bršlicí
Orestuji na ghí nebo oleji cibulku, přidám na kostky pár brambor, když jsou napůl uvařené přidám další zeleninu – velkou cuketu nakrájenou na kostky, kedluben gigant, topinambury, brokolici. Uvařím do měkka, přidám velkou misku zelených bylinek. Rozmixuji a podávám s opraženými dýňovými či slunečnicovými semínky, s kostičkami chleba nebo ozdobené jedlými květy (naše děti mají nejraději všechny tři varianty dohromady).
Bramborový guláš s červenou čočkou, denivkou, kopřivou a medvědím česnekem
V hrnci orestuji větší množství cibulky. Pak zasypu červenou paprikou, přidám na kostky nakrájené brambory a propláchnutou červenou čočku, zaliju horkou vodou/vývarem a uvařím do měkka. Přidám nasekané výhonky denivky, kopřivu a ještě dvě minuty povařím. Ochutím česnekem, majoránkou. A ozdobím nasekaným medvědím česnekem, pažitkou nebo jarní cibulkou.
Rajská polévka s denivkou, kopřivou a bršlicí
Na olivovém oleji orestuji cibulku, přidám nastrouhanou mrkev. Když je mrkev měkká, přidám konzervovaná rajčata/ rajčatový protlak/ domácí namočená a rozmixovaná sušená rajčata, lístek bobkového listu a pár kuliček nového koření, zaleju vývarem/ horkou vodou a společně krátce povařím. Vyndám koření, přidám zavářku – dobře se hodí uvařená červená čočka, uvařená quinoa, rýře, jáhly nebo polévkové nudle, nakrájenou denivku a kopřivy, které krátce (asi 2 minuty) povařím. Po dovaření ochutím bazalkou nebo tymiánem, přidám bršlici, ptačinec petrželku, pažitku nebo cibulku. Občas si polévku zpestříme přidáním sladké kukuřice (konzervované nebo mražené) nebo žampionů (nakrájím a přidám do horké polévky).
Vývar s divokými bylinkami
Připravím si vývar (zeleninový, kdo jí tak klidně i z masa, kostí, můžu do něj přidat kopřivy, bršlici, česnáček nebo třeba řebříček). Do horkého vývaru dám uvařit zeleninu (mrkev, celer a třeba růžičkovou kapustu) nebo ji orestuji na lžíci ghí a zaleju horkým vývarem, přidám polévkové nudle nebo rýži. Vařím asi 5 minut, nastrouhaná zelenina je měkká rychle, růžičkovou kapustu obvykle přidávám až ke konci vaření, nemáme ji rádi rozvařenou, jenom lehce spařená je teď nejlepší. Do horké ale už ne se vařící polévky nasypu velkou misku najemno posekaných zelených bylinek – kopřiv, bršlice, petrželky, pažitky, zelené cibulky, medvědího česneku, popence, řebříčku, pampelišky.
Přejeme krásný Zelený čtvrtek a dobrou chuť :-).
0 komentáøù