Věřím na sílu bylinek

Bře 20, 2017

Posledních devět dní jsme strávili převážně ve víru několikadenních vysokých horeček, kašle, rýmy, bolesti ouška. V noci se moc nespalo, kňouralo, čuralo, pilo (ale jen vodu maminko), nedělaly se zábaly (jen jednou, když bylo nejhůř a dcera úplně jistě nevěděla, pro co se to rozhodla) ani se nepolykaly prášky, natož schované a rozpuštěné ve vodě (je tam špína, mami).

Já jsem zatím vařila bylinkové čaje z nasbíraných bylinek – lipový a bezový, s tužebníkem (to proti horečce), s mátou (to aby dobře chutnal), s heřmánkem (ten je na všechno J), s prvosenkovým květem a s maurským slézem (to na kašel). Na ten jsem taky vařila čaj z cibule a tymiánu a proti horečce jsem nasadila kalibr nejvyšší, třešňové stopky.

Nakonec jsem si taky většinu těch čajů vypila sama. Děti je prostě nechtěly ani samotné, ani s citronem, ani s medem a kapkou jablečného octa. Moc jsem je nenutila, učím se, že to nemá cenu. Ta mlsnější osůbka se s chutí dožaduje jen cibulového sirupu (protože sní všechno co je pořádně sladké a s medem J).

Ostatně já jsem si tu rýmu a únavu užila taky, tak jsem si alespoň dopřála vynikající čaj, lehce nakyslý od citronu nebo jablečného octa, oslazený medem. Voňavý. A vždy když jsem si nalila plný hrnek, přiloudaly se děti a začaly MŮJ čaj UPÍJET až mi ho celý vypily.

Žádné zázraky se nestaly, horečka i nemoc se nás držela pěkných pár dní a děti mají rozhozený spací režim ještě teď.  Ale možná malounko, malinko jsme tu horečku zahnali. Rýma, ta trvá sedm dní nebo týden, na tu jsme většinou krátcí. A kašleme míň, než bez bylinek a cibulového sirupu. Doufám. A jestli někdo čekal nějaké kouzelné rozuzlení, tak… Nemám ho no. Nebo vlastně?

I já si z tohoto horečkového maratonu něco nesu. Posledních několik týdnů jsem totiž utíkala závod sama se sebou. Nikdo mne nenutil, jenom já sama. Hlavou jsem byla  většinu dne úplně jinde, než s těmi mými ratolístkami.

Jak říká Helenka Součková ve hře Hrdý Budžes: Jsem už hlavou úplně (ve Vánocích)… V jaru.

Myslím na jaro, na bylinky a divoké bylinky, na články a knížky, které si přeji o nich napsat. Taky na zahrady, které jsem slíbila navrhnout. Myslím na naši zahrádku u řeky, co kde zasadit, přesadit, vyset.

Myslím na naši budoucí zahrádku u budoucího domu, která je zatím převážně polem. Kde zasadit který strom, kde jaký keř, jaké pořídit trvalky, kam rozsadit růže, které jsem si objednala, kde bude sklep a kde jezírko, co všechno vysadit teď a co na podzim.

Taky jak to všechno stihneme. Myslím na zeleninu, kterou bych chtěla vyset. Taky myslím na dům, který plánujeme a který potřebuje dořešit kvůli stavebnímu povolení.

Přemýšlím nad šperky, které jsem slíbila vytvořit a taky nad mými stránkami, které vytvářím a na které nejspíš právě koukáte, pokud toto čtete.

Myslím na to, jestli nemyslím na příliš mnoho věcí a neměla bych toho nechat.

A tak přišly děti s horečkou a: „Mámo koukej zastavit a nohama zpátky na zem!“

A tak ležím nad ránem v náručí s dětmi s horečkou a neskutečně vděčně poslouchám neuvěřitelně krásný ptačí koncert a jsem šťastná, že konečně usnuly a je jim lépe. Jsem vděčná za vědomí souvislostí a za to, že jsme zase na cestě ke zdraví. A jsem tady zpátky na Zemi, občas ulítávám do oblak a do zahrad a lesů mezi kytky. To jsem celá já, co se mnou.

A abych nezapomněla! Přeji překrásný první jarní den, jaro totiž začíná již dnes v 11:28. Tak ho nezapomeňte přivítat.

TVOŘÍM PRO VÁS

ONLINE WORKSHOP

ZÁKLADY DOMÁCÍHO OCTOVÁNÍ A BEZOVÝ OCET 3X JINAK

předprodej květen 2025

Objevte šťavnatý, živý a divoký svět octové fermentace díky tvorbě voňavého octu z bezových květů 

Součástí kurzu jsou základní pravidla tvorby domácích octů. 

Ke kurzu TUDY. 

OSOBNÍ A ONLINE KONZULTACE

Potřebujete poradit a probrat témata tvorby zahrady, přírodního zahradničení, permakultury, soběstačnosti, tvoření z darů rostlin práce s bylinkami nebo konzumace jedlých divokých rostlin a květů.

Jsem tu pro vás. Napište mi na info@helenabrtnicka.cz a domluvíme se na termínu konzultace.

Online konzultace 1200Kč/hod

Konzultace naživo 1200Kč/hod + doprava

 

Další příspěvky

Zanedbané kouty v zahradě

Zanedbané kouty v zahradě

Tohle bych fakt ukazovat neměla. Ne jako zahradní architektka, ne jako někdo, kdo se, byť částečně, živí konzultacemi k přírodním zahradám a pomáhá jiným vytvořit jejich zahradu snů. Nicméně kostky jsou vrženy, moje hlava přemýšlela a já jsem se rozhodla a konám, co už se sebou nadělám.  Totiž stalo se to takhle. Lenka Šlezingrová...

Višňové inspirace a recepty

Višňové inspirace a recepty

Jsem velký milovník veškerého ovoce včetně višní. A tak když jsme před více než deseti lety pořídili naši první zahrádku, hned jsme jednu zasadili. Vyrostla za tu dobu krásně, je z ní strom, který je každé jaro obsypaný nádhernými bílými květy - jako nevěsta  bzučí na něm včely. Jenže zahrádka za ty roky zdžunglovatěla, višničce stíní i...

Zamyšlení nad křehkostí života na Zemi

Zamyšlení nad křehkostí života na Zemi

Letošní svatojánský den jsem si nechala pro oslavu přírody, rostlin, energie léta. Pro sebe, svého muže a své děti. Pro sběr bylin a květin, vití věnců v ženském kruhu a krásnou letní oslavu v naší lesní školce. Pro rituál prostředního - přechodu od předškoláčka ke školákovi - který mu naše úžasná lesní školka a kruh skvělých rodin okolo ní -...

KOMENTÁŘE

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *