Višňové inspirace a recepty

Čvc 14, 2021

Jsem velký milovník veškerého ovoce včetně višní. A tak když jsme před více než deseti lety pořídili naši první zahrádku, hned jsme jednu zasadili.

Vyrostla za tu dobu krásně, je z ní strom, který je každé jaro obsypaný nádhernými bílými květy – jako nevěsta  bzučí na něm včely. Jenže zahrádka za ty roky zdžunglovatěla, višničce stíní i sousedovic stromy a tak v kombinaci s vlhkým prostředím u řeky a stínem ji hodně trápí moniliová spála peckovin (to když mají višně a třešně a jiné stromy takové ty zhnědlé, uschlé konce větviček). Postřiky k nám na zahradu nesmí a ostříhat uschlé konce větviček už je zase vzhledem k velikosti stromu skoro nemožné. 

Přesto má některé roky višeň pěknou násadu plodů, nesklízím ale já – kosáci vždycky vyčíhnou ten nejlepší moment a těsně před zralostí sklízí oni. Co se dá dělat. 

Na novém pozemku jsme tedy vysadili višničku novou. Ale ještě je maličká a letos měla celé tři višně. Ale jsou lahodné!

Ještě že mám šikovného muže, který rád podporuje místní producenty a malopěstitele a co se týče ovoce, splní skoro cokoliv co mi na očích vidí (i nevidí). 50 kilo nestříkaných broskví či meruněk? Žádný problém! Jediné co musím, je přát si raději omezené množství ovoce, abych netrávila celé léto zavařováním a sušením a stejně bychom to v zimě ani všechno nesnědli. 

A tak, protože si už dlouhou dobu přeju zpracovávat višně, vyjádřila jsem svoje přání, jestli by nezkusil nějaké sehnat.

Ještě že existují skupiny jako Přebytky ze zahrádky :-). 

Do týdne či dvou jsme si jeli pro 10 kilo višní. Prý by šlo i víc, ale je třeba je rychle zpracovat, takže i když mne představa velkého množství višňových dobrot lákala, mám se ráda a nechci strávit noc peckováním višní. Takže jsem peckovala jenom do tří do rána. Ale šlo to hezky a to noční ticho jsem si opravdu užila.

A navíc! Za ty višňové dobroty mi to stojí!

Co všechno jsem z višní vykouzlila?

Moc jsem si přála vyzkoušet višňový ocet ( a jestli se povede, možná budu litovat, že jsem těch višní nevzala 20 kilo :-D) a višně v medu. Odškrtnuto. Něco málo vypeckovat, nasušit anebo do mrazáku na budoucí třešňovovišňovou marmeládu.

A dostalo se taky na skvělou višňovou klevelu, kterou vařila moje maminka, když jsem byla malá a dávali jsme si ji do jogurtu, a višně s čokoládou, které jsem kdysi jednou ochutnala a nemůžu na ni od té doby zapomenout. Recepty najdete níž, jsou upravené pro přirozenější a méně sladkou chuť, která nám vyhovuje.

Věřím, že si je užijete a že vás inspirují pro vaše další kouzlení a tvoření s dary rostlin. Můžete přidat bylinky, květy, hydroláty či koření. Nebo si užít jednoduché čisté chutě a žádné složité kombinace. 

Zerowaste tip:

Stopky z višní (a třešní) můžete usušit a použít je jako podpůrný prostředek na čaj při horečnatých onemocněních.

Pecky lze zase důkladně očistit, vysušit a použít do nahřívacích polšťářků, v zimě nahřát a použít na vysušení vlhkých bot nebo jako součást mulče do zahradních cestiček nebo hmatových chodníčků. 

VIŠŇOVÁ KLEVELA

  • 1kg vypeckovaných višní
  • 50-60g sušené třtinové šťavy nebo lze v tomto případě zcela bez problému nahradit bio rýžovým sirupem

Višně vložíme do kastrůlku, přivedeme k varu a na mírném plameni vaříme asi 5 minut. Vsypeme sušenou třtinovou šťávu (nebo přidáme rýžový sirup) a společně ještě pět minut provaříme.  Klevelu ničím nezahušťujeme, zůstane řídká. 

Horkou klevelu plníme do čistých, v troubě nahřátých sklenic. Pokud máme obavy ze zkažení, můžeme ještě 20 minut zavařit na 80°C.

Necháme vychladnout a zkontrolujeme jestli se víčka chytila. Skleničky s chycenými víčky můžeme uskladnit, víčka která znějí dutě a nechytila se můžeme zkusit znovu zavařit nebo uskladníme v lednici a přednostně zkonzumujeme. 

VIŠně s čokoládou

  • 1kg vypeckovaných višní
  • 150-200g kvalitní vysokoprocentní 70-85% čokolády (čím kvalitnější a chutnější čokoládu budete mít, tím lepší višně s čokoládou budete mít ;-))
  • 50g sušené třtinové šťávy rapadury
  • 10 g pektinu 

Višně vložíme do kastrůlku, přivedeme k varu. Přidáme na kousky nalámanou čokoládu a na velmi mírném plameni necháme čokoládu zcela rozpustit. 

Pektin důkladně promícháme s rapadurou (aby se nám později netvořily hrudky v marmeládě).

Když je čokoláda rozpuštěná, vmícháme pektin rozmíchaný v třtinové šťávě a opatrně přivedeme k varu. 

Horkou marmeládu plníme do čistých, suchých a předehřátých sklenic. Pokud chceme mít jistotu, ještě zavaříme na 80°C 20 minut. 

Necháme vychladnout a zkontrolujeme, jestli se víčka chytila. Uskladníme. Skleničky, které nemají chycené víčko, můžeme zavařit znovu, nebo uskladnit v lednici a přednostně spotřebovat.

A co tvoříte s višněmi vy? Napište mi. 

TVOŘÍM PRO VÁS

ONLINE WORKSHOP

ZÁKLADY DOMÁCÍHO OCTOVÁNÍ A BEZOVÝ OCET 3X JINAK

předprodej květen 2025

Objevte šťavnatý, živý a divoký svět octové fermentace díky tvorbě voňavého octu z bezových květů 

Součástí kurzu jsou základní pravidla tvorby domácích octů. 

Ke kurzu TUDY. 

OSOBNÍ A ONLINE KONZULTACE

Potřebujete poradit a probrat témata tvorby zahrady, přírodního zahradničení, permakultury, soběstačnosti, tvoření z darů rostlin práce s bylinkami nebo konzumace jedlých divokých rostlin a květů.

Jsem tu pro vás. Napište mi na info@helenabrtnicka.cz a domluvíme se na termínu konzultace.

Online konzultace 1200Kč/hod

Konzultace naživo 1200Kč/hod + doprava

 

Další příspěvky

Zanedbané kouty v zahradě

Zanedbané kouty v zahradě

Tohle bych fakt ukazovat neměla. Ne jako zahradní architektka, ne jako někdo, kdo se, byť částečně, živí konzultacemi k přírodním zahradám a pomáhá jiným vytvořit jejich zahradu snů. Nicméně kostky jsou vrženy, moje hlava přemýšlela a já jsem se rozhodla a konám, co už se sebou nadělám.  Totiž stalo se to takhle. Lenka Šlezingrová...

Zamyšlení nad křehkostí života na Zemi

Zamyšlení nad křehkostí života na Zemi

Letošní svatojánský den jsem si nechala pro oslavu přírody, rostlin, energie léta. Pro sebe, svého muže a své děti. Pro sběr bylin a květin, vití věnců v ženském kruhu a krásnou letní oslavu v naší lesní školce. Pro rituál prostředního - přechodu od předškoláčka ke školákovi - který mu naše úžasná lesní školka a kruh skvělých rodin okolo ní -...

KOMENTÁŘE

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *