Sklizeň v lednu?

Led 24, 2018

Krajina i zahrada jsou u nás už týden a půl zasněžené, ale začátkem roku bylo nevídaně teplo a tak se sklízelo jedna radost.

Pravda je, že takovou zimní sklizní určitě nenasytíte strávníky. Pokud ale použijete uskladněnou a v létě zpracovanou zeleninu a doplníte ji zimními lahůdkami ze zahrady, dodáte svému tělu čerstvé vitamíny, kopec minerálů a svým chuťovým buňkám ozvláštnění méně pestré zimní skladby stravy (pokud se soustředíte hlavně na lokální potraviny 🙂 A to nemluvím o energii jídla, která z toho čerstvě utrženého, je vždy větší než z nějakou dobu uskladněné mrkve, zavařeného leča nebo sušených rajčat.

]

Co se týče zeleniny, tak na tu je třeba myslet už na jaře a v létě, aby stihla do zimy vyrůst, ale když zrovna sníh není, dají se sklízet i divoké bylinky!

 

Pampelišky pod listím jsou jako pod peřinkou

A co jsme lahodného začátkem ledna sklízeli s dětmi na zahradě my? Kadeřávek, růžičkovou kapustu, polníček a dokonce tři malé růžičky brokolice (měly v průměru asi 4 cm) a taky ptačinec, svízel, jahodníkové listy, pampelišky, divokou pažitku, našli jsme i bršlici, malinké kopřivy a plicníkové listy. Půda je rozmrzlá, mohla jsem vykopnout ještě nějaké topinambury,ale ty je nejlépe rychle sníst a já věděla, že je zrovna nespotřebujeme, tak příště.

A první lednovou sobotu jsme si pro změnu z procházky slunečné a s venkovní teplotou skoro jarní přinesli svízel, spoustu pampelišek, kopřivy, bršlici, malé lístky orseje jarního (ty jsou jedlé do doby, než rozkvetou první zářivě žluté květy), ptačinec. Babička vykopla kořen křenu, kořen pampelišky na pražení i kořen kostivalu (pozor, ten ne na jídlo!)

 Teď pod sněhovou pokrývkou se nám po divokých bylinkách moc pátrat nechce, raději si sníh s dětmi užíváme. Přesto sklízíme stále kadeřávek a růžičkovou kapustu. V záhonu zůstal ještě taky poslední pórek a kedluben gigant. V našem případě je gigant velikosti klasické kedlubny a pórek velikosti dost malé. Giganty a pórky potřebují opravdu hodně živin a vody a je to má velká výzva, vypěstovat je konečně v pořádné velikosti, ty největší mi totiž vždy již v ranném stádiu sklidí hryzec.

Doma pak „sklízíme“ klíčky munga a chystáme se vyset várku řeřichy, hrášku a pohanky na zelené výhonky. I bez zahrady se dá sklízet, zima nezima.

A až zase nebude sníh (ale já se tam nahoru přimlouvám, aby ještě nějaký týden vydržel) tak se vydejte na prosluněné louky, jižní svahy v lesících a slunné okraje kolem méně frekventovaných cest v přírodě a určitě najdete něco dobrého zeleného pro zimní oživení talíře.

Zelené divoké bylinky pak můžete nasekat na jemno a posypat s nimi jakékoliv jídlo místo petrželky, přidat je do salátu nebo si je rozmixovat s jablkem, hruškou nebo banánem na lahodné pití či zelenou přesnídávku.

 

Edit. 25.1. 2018 Sníh už teď pomalu taje, ale za sebe bych si přála ještě pár zasněžených a mrazivých týdnů. A jaro až potom, prosím, ne naopak!

 

 

 

 

TVOŘÍM PRO VÁS

ONLINE WORKSHOP

ZÁKLADY DOMÁCÍHO OCTOVÁNÍ A BEZOVÝ OCET 3X JINAK

předprodej květen 2025

Objevte šťavnatý, živý a divoký svět octové fermentace díky tvorbě voňavého octu z bezových květů 

Součástí kurzu jsou základní pravidla tvorby domácích octů. 

Aktuálně neprobíhá.

OSOBNÍ A ONLINE KONZULTACE

Potřebujete poradit a probrat témata tvorby zahrady, přírodního zahradničení, permakultury, soběstačnosti, tvoření z darů rostlin práce s bylinkami nebo konzumace jedlých divokých rostlin a květů.

Jsem tu pro vás. Napište mi na info@helenabrtnicka.cz a domluvíme se na termínu konzultace.

Online konzultace 1200Kč/hod

Konzultace naživo 1200Kč/hod + doprava

 

Objevte omamné kouzlo medové fermentace a jak může být hraní si s jedlými, divokými a pečujícími dary rostlin jednoduché - z  pár ingrediencí vykouzlíte lahodné a hluboce vyživující elixíry. 

Recepty pro inspiraci ve vašem dalším kouzlení v kuchyni jsou součástí kurzu. 

Aktuálně neprobíhá.

Další příspěvky

PŘÍBĚH ŠPERKU – Lunaria – Měsíčnice

PŘÍBĚH ŠPERKU – Lunaria – Měsíčnice

KDYŽ NOSÍM SVÉ NÁUŠNICE LUNARIA, TY PRVNÍ, PŮVODNÍ, TESTOVACÍ, MÁM POCIT, JAKO BYCH SE CELÁ ROZZÁŘILA. Takhle si připadám, když je nosím a tak mi to okolí i často potvrzuje, slovy, že mi to sluší nebo že zářím ( "Nejsi náhodou těhotná", zeptala se mne kamarádka. "Doufám, že ne, zněla moje odpověď, tři děti mi aktuálně úplně stačí k radosti i...

PŘÍBĚH ŠPERKU – Delfíní andarka

PŘÍBĚH ŠPERKU – Delfíní andarka

Když tvořím šperk na zakázku je to různé. Někdy je představa jasná a jen ladíme detaily. Někdy je představa částečná, a lze na jejím základě nakreslit návrh a pak jej realizovat. Někdy máme kámen, který potřebuje sám říct, co a jak bude. Moje ruce, ve spolupráci s kovem a ostatními materiály, postupně hledají formu, jak má šperk vypadat. Při té...

DÝŇOVÁNÍ III – dýňové křehké těsto

DÝŇOVÁNÍ III – dýňové křehké těsto

Už poměrně dlouhou dobu si říkám,. že bych se ráda vrátila ke sdílení skrze stránky blogu. Přemýšlím, co mi v tom vlastně tak dlouho bránilo, protože třeba tento článek a slova níže jsem psala před rokem, ale nikdy je nezveřejnila:"Ráda bych psala a sdílela pravidelněji, ale nekladu teď na sebe žádný velký tlak, po téměř dvouleté pauze v online...

KOMENTÁŘE

2 komentáøù

  1. Eva

    Dobrý den, kde jste prosím sehnala semínka brokolice Nine star? Děkuji

    Odpovìdìt
    • helenabrtnicka

      Dobrý den, otázka se ztratila v hromadě spamu, takže se omlouvám, že jsem neodpověděla dříve. Semínka jsem kupovala online z Velké Británie, konkrétní eshop si už bohužel nepamatuji.

      Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *